1.10.2022

VOLEJTE 723 664 666

Rodinné auta MPV na LPG citroen c8 peugeot 807 fiat ulysse lancia phedra
Pravda a mýty o LPG

Pravda a mýty o LPG

 

 

 

V tomto článku bych chtěl sepsat nejčastější mýty o LPG , se kterými se možná potkáte.

 

 

 

Plyn není bezpečný. Bezpečnější je jízda na benzín..

Pravda a mýty o LPG-Mýty

Bezpečnost plynového systému je srovnatelná s bezpečností benzinového. Používají se pouze homologované (tedy ověřené) nádrže, které jsou navíc mnohem pevnější a odolnější než benzínové. Jsou podrobovány zkouškám a jejich certifikát platnosti se vydává na 10 let. Po této době se nádrž vymění. Víceúčelový ventil (multiventil) zabraňuje naplnění nádrže na více než 80% objemu. Přetlakový ventil se otevře při přetlaku 25 bar.

 

 

Při nehodě plyn v autě vybuchne.

Pravda a mýty o LPG-Mýty

V případě požáru vozidla se tavná pojistka na víceúčelovém ventilu roztaví a umožní únik plynu. Plyn pouze shoří a nádrž následkem přetlaku nevybuchne. Ochranný ventil dokáže uzavřít průtok paliva při průtoku vyšším než 6l / min, k čemuž může dojít například při roztržení potrubí. Elektromagnetický ventil se otevře až po přepnutí pohonu na pohon LPG. Přítomen je i ruční uzavírací ventil. Plynotěsná skříňka zabrání vniknutí plynu do prostoru vozidla v případě jeho úniku. Odvětrání se vždy řeší odvedením pod vozidlo. Dokonce jsou evidovány případy, ve kterých shořelo auto, ale vytáhli z něj neporušenou plynovou nádrž.

 

 

LPG zapáchá v autě i v jeho okolí.

Pravda a mýty o LPG-Mýty
Moderní systémy zajišťují to, že plyn LPG z automobilu neuniká. Pokud se vám zdá, že plyn cítíte, jde o stejný problém jako tehdy, když vám někde z auta uniká benzín. Důležité však je, abyste si plyn nedávali instalovat amatéry v garážích, kteří používají neověřené a zastaralé systémy. Také je třeba si dát LPG pravidelně zkontrolovat a prohlédnout v pracovišti montáže plynových zařízení tak, jak si necháváte po určitém čase nebo kilometrech vyměnit olej či prohlédnout auto. Pak se takovým problémům téměř zcela vyhnete.

 

 

Nemohu parkovat v podzemních garážích.

Pravda a mýty o LPG-Pravda
V Čechách i na Slovensku jsou i podzemní garáže, zejména v obchodních centrech. Ano, zákaz platí, garáž je označena značkou, která autům s LPG vjezd zakazuje. Je to určitá ochrana před únikem plynu – to však neberte tak, že plyn z auta uniká! V mnoha centrech jsou však dnes vyhrazená místa k parkování vozidel s LPG, takže se často stane, že s LPG zaparkujete pohodlněji než bez něj. To je důkazem toho, že se blýská na lepší časy.

 

 

Při provozu na LPG klesají autu výkony.

Pravda a mýty o LPG-Pravda
Výkon se může mírně snížit, záleží však na tom, na co auto používáte a jak často jezdíte. Pokles motoru můžete pozorovat u starších vozidel. Při použití moderních špičkových zplynovacích zařízení pokles téměř nezpozorujete. Dokonce při kapalném vstřikování se výkon motoru ještě o něco zvýší.

 

 

Auto na plyn má zvýšenou spotřebu.

Pravda a mýty o LPG-Pravda
Ano, je pravda, že vaše spotřeba vzroste v nejhorším případě o 20%. Praxe je taková, že to bývá zhruba o 5, 10 až 15%, ale raději slíbíme 20% a pokud to bude méně, tak to bude jen dobře. Je to dáno tím, že plyn má o 20% nižší energetickou hodnotu.
Je třeba si však uvědomit, že tankujete levnější palivo, takže je jízda na plyn stále výrazně levnější než jízda na benzín.

 

 

LPG v autě prý ničí motor.

Pravda a mýty o LPG-Mýty
Na rozdíl od benzínu LPG nerozpouští olej a nevytváří karbonové usazeniny , tedy pokud je kvalitní ,ale to Vy nezjistíte při tankování tak jako u benzínu nebo nafty. Je tedy k motoru šetrnější než benzín a tím pádem také šetrnější k motorovému oleji. A pokud jezdíte střídavě na benzín který má vyšší octanové číslo nebo dáváte aditiva nemáte se už vůbec čeho bát .

 

 

Přepínání na plyn a ovládání auta na plyn je složité.

Pravda a mýty o LPG-Mýty
Jediné, co musíte udělat, je natankovat palivo. S tím vám však umí poradit vyškolený personál na čerpací stanici, který je i povinen vám natankovat. Řídící jednotka se na plyn přepne sama, a to tehdy, když je motor s reduktorem správně zahřátý a někdy i s časovou prodlevou nastavenou v řídící jednotce LPG. Jediné, co uslyšíte, je cvaknutí multiventilu v nádrži a následné přepnutí na LPG v otáčkách při rozjezdu.

 

 

Auto na plyn nemůže jezdit v zimě.

Pravda a mýty o LPG-Mýty
Plyn nezamrzne ani při teplotách pod nulou. Řídící jednotka po potřebném zahřátí motoru sama přepne na LPG palivo.

 

 

V autě na LPG zasychají a zapékají se benzínové vstřikovače, protože se nemažou protékajícím benzínem.

Pravda a mýty o LPG-Mýty i pravda
Součástí přestaveb LPG je také ověření bezpečné a spolehlivé dlouhodobé funkčnosti. Pokud je konkrétní typ motoru náchylný k zasychání a zapékání vstřiků, je řídící jednotka LPG naprogramována tak, aby např. každý desátý vstřik byl benzínový nebo jezdit dle doporučení občas na benzín.

 

 

LPG prý není vhodné montovat do starších vozidel.

Pravda a mýty o LPG-Mýty
LPG je možné namontovat skoro do každého vozidla. Systémy vstřikování plynu jsou konstruovány pro starší i nová vozidla. Starší auto vám dokáže ušetřit přesně stejné množství peněz jako nové. V tomto je další kouzlo jízdy na plyn. Při přestavbě se nedíváme pouze na stáří vozidla, ale na to, kolik najedete a jaké typy jízd děláte (delší, kratší a pod.).

 

 

LPG zabere v kufru hodně místa.

Pravda a mýty o LPG-Mýty
Možná dávno, při prvních montážích, byla pravda, že LPG zabralo hodně místa nádrž se instaluje buď do kufru nebo na místo rezervy.

 

 

 

 

Pravda a mýty o LPG

Pravda a mýty o LPG

Zaslat.cz

Zaslat.cz

InŠanon 2.0

inšanon

inšanon

Facebook